Vernisáž výstavy Grécko na úsvite dejín a Tancujúce domy
Dňa 9. marca 2023 sme otvorili dve nové výstavy - Grécko na úsvite dejín od autora Jána Hertlíka a Tancujúce domy od autora Daniela Benkiča.Grécko na úsvite dejín, Ján Hertlík
Umenie klasického Grécka dlho zatieňovalo vyspelú kultúru, ktorá vznikla viac ako tisíc rokov pred vládou Perikla v egejskej oblasti. Na Kréte boli v tej dobe postavené výstavné paláce, zdobené nástennými maľbami, vznikali drahocenné šperky, pútavé sošky, keramika všetkého druhu. Keď sopečná katastrofa zničila minojskú civilizáciu, získali vedúcu úlohu Mykény, ktorej kultúra bola nemenej vyspelá a bohatá.
Zbierka sa zaoberá všetkými druhmi umenia, ktoré archeológovia v egejskej oblasti dosiaľ vyniesli na svetlo a ukazuje ich rozmanitosť a vysokú umeleckú kvalitu. Prezentuje obdobie od neolitu okolo roku 7000 pred n. l. až do rozpadu mykénskej civilizácie zhruba do roku 1200 pred n. l. Bohaté zastúpenie v zbierke majú aj nálezy na Kykladských ostrovoch, mramorové figúrky – idoly väčšinou ženských postáv. Prekvapivé bohatstvo umeleckých diel i obdivuhodnú dokonalosť výrobných technik dokladá autor mnohými ukážkami vo forme replík, ktoré dávajú výstave mimoriadnu pútavosť.
Autorom výstavy je Ján Hertlík, ktorý žije v Pezinku. Celý svoj voľný čas venuje poznávaniu starovekých kultúr, jeho vášňou je cestovanie. Z ciest si nosí okrem bohatých spomienok aj suveníry v podobe starovekých replík, ktoré upravuje rôznymi maliarskymi technikami na podobu originálov vystavených v múzeách po celom svete.
Tancujúce domy, Daniel Benkič
Výstava Tancujúce domy je prechádzkou po malokarpatskom regióne. Na pár metroch štvorcových uvidíte budovy, stavby, domy, ktoré majú svoje reálne predlohy roztrúsené po blízkych mestách a mestečkách (Trnava, Modra, Šenkvice,..), ako aj miestach Pezinka.
Na mnohých obrazoch autor popiera statiku, váhu, výšku či technické vlastnosti budov. Niektoré nájdete pri svojich potulkách regiónom okamžite, pri iných váhate a niektoré sú len v jeho fantázii.
Osvetlené ulice pozývajú na prechádzku, na okoloidúcich čakajú prázdne lavičky, opustený bicykel, či zväzok kľúčov. Brány, bránky, podlubia, otvorené dvere, cesty, na konci ktorých je svetlo. Záhadnosť je prvkom, ktorý sa vznáša nad tvorbou Daniela Benkiča. Tajomno a priestor pre príbehy či rozprávkovosť motívov umocňujú použité akrylové farby. Do detailov vypracované strechy, okná, architektonické prvky, prezrádzajú nielen autorovo stavbárske vzdelanie, ale hlavne dôslednosť.
Daniel Benkič sa venuje kresleniu už od svojho detstva. Po 15tich rokoch sa v roku 2017 vrátil k tvorbe a odvtedy pokračuje až dodnes. Najčastejšie na svoju tvorbu používa akvarelové tuše a akvarelové farby.